«Лидские театральные встречи» пройдут в нашем городе

22 Ноября 2022 1034


У праграме могуць быць змены!

П Р А Г Р А М А

26 лістапада 2022 г.

ДУ “Палац культуры горада Ліды”

10:30

вялікая сцэна

Урачыстае адкрыццё фестывалю

11:00 –11:50

малая сцэна

Спектакль “Виражи судьбы” па п’есе А. Чубаравай “По совету “Оракула”.

Выконвае народны драматычны тэатр “Ракурс” ДУ “Палац культуры горада Ліды”.

Мастацкі кіраўнік - Сільчанка Ірына Мікалаеўна

12:00 – 12:40

вялікая сцэна

Спектакль па п’есе Т. Саляхавай “Путешествие доктора Айболита”.

Выконвае народны тэатр “Памфлет” ДУК “Свіслацкі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Саляхава Тамара Іванаўна

12:50 – 13:10

малая сцэна

Спектакль па п’есе Я. Бурана “Солдат и ангел”.

Выконвае народны тэатр лялек “Батлейка” філіяла “Залескі Дом культуры” ДУК “Смаргонскі раённы цэнтр культуры”.

Мастацкі кіраўнік - Несцюрына Таццяна Уладзіміраўна

13:20 – 14:15

вялікая сцэна

Спектакль па п’есе В. Ткачова “Жаночы вулей”.

Выконвае народны драматычны калектыў “Скрыжаванне” філіяла “Роскі Дом культуры” ДУК “Ваўкавыскі раённы Цэнтр культуры і народнай творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Семяняка Ірына Антонаўна

14:15 – 15:15

Перапынак

15:15 – 15:55

малая сцэна

Спектакль па п’есе А.Чэхава “Медведь”.

Выконвае народны драматычны тэатр аддзела культуры і вольнага часу “Астрынскі Дом культуры і тэатральнай творчасці” ДУК “Шчучынскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Чучва Аляксандр Анатольевіч

16:05 – 17:15

вялікая сцэна

Спектакль “Формула счастья” па п’есе А. Кароўкіна “Палата бизнес-класса”.

Выконвае народны тэатральны калектыў ДУ “Мастоўскі раённы цэнтр культуры”.

Мастацкі кіраўнік – Гаўрылава Валянціна Мікалаеўна

17:25 – 17:50

малая сцэна

Спектакль па п’есе У. Шчэліна “Казка пра салдата” (паводле беларускай народнай казкі “Кій-самабій, люлька-невыкурка і ворак-самахват”.

Выконвае лялечны тэатр “Батлейка” аддзела рамёстваў і традыцыйнай культуры ДУ “Лідскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Вашкевіч Ірына Іванаўна

17:50 – 18:50

малая сцэна

Круглы стол з удзелам кіраўнікоў тэатральных калектываў, спецыялістаў па жанры, ганаровых гасцей.

Абмеркаванне спектакляў фестывалю.

Аддзел рамёстваў і традыцыйнай культуры

19:00 – 19:40

 

Формы і метады работы з мэтай папулярызацыі традыцыйнай культуры.

“Сучасныя выразныя сродкі ў захаванні традыцыйных лялечных тэатраў”.

“Легенды і паданні беларускага краю праз ценявы тэатр”.

Майстар-клас.

Вашкевіч І. І. – мастацкі кіраўнік лялечнага тэатра “Батлейка” аддзела рамёстваў і традыцыйнай культуры ДУ “Лідскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

 

 

27 лістапада 2022 г.

ДУ “Палац культуры горада Ліды”

10:00 – 10:50

малая сцэна

Спектакль па п’есе А. Гельмана “Скамейка”.

Выконвае народны драматычны тэатр ДУК “Іўеўскі цэнтр культуры і вольнага часу”.

Мастацкі кіраўнік – Завадскі Мікалай Пятровіч

11:00 – 11:50

вялікая сцэна

 

Спектакль па аповесці К. Сергіенка “До свидания, Овраг”.

Выконвае народны маладзёжны музычна-драматычны тэатр “Гарадзенская Надзея” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

Мастацкі кіраўнік – Саладуха Алег Аляксандравіч

12:00 – 12:45

малая сцэна

Экспрэс-курс па сцэнічнаму руху, сцэнічнай мове для работы ў жанры эстраднай мініяцюры.

Эстрадная клаунада. Майстар-клас.

Выконвае народны тэатр гумару “Канкан”, народны маладзёжны тэатр эстрадных мініяцюр “Кантры” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

Сяліцкі В.Ф. – кіраўнік народнага тэатра гумару “Канкан”, народнага маладзёжнага тэатра эстрадных мініяцюр “Кантры” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

13:00 – 15:00

Удзельнікам калектываў прадастаўляецца магчымасць наведвання экспазіцый ДУ “Лідскі гісторыка-мастацкі музей”.

12:45 – 13:45

малая сцэна

Развіццё аматарскага тэатральнага жанру Гродзенскай вобласці.

Рабцава А.Л. – вядучы метадыст ДУК “Гродзенскі АМЦНТ”

“Сучасная драматургія”.

Катавіцкі В.У. – загадчык кафедры рэжысуры, дацэнт тэатральнага факультэта УА “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў”, старшыня экспертнай камісіі спецыяльнага фонду Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь па падтрымцы таленавітай моладзі.

Пятроўская М.А. – выкладчык тэатральных дысцыплін УА “Гродзенскі дзяржаўны каледж мастацтваў”.

13:45 – 14:45

 

Перапынак

14:45 – 15:15

малая сцэна

“Дзейсны аналіз як аснова стварэння спектакля”.

Катавіцкі В.У. – загадчык кафедры рэжысуры, дацэнт тэатральнага факультэта УА “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў”, старшыня экспертнай камісіі спецыяльнага фонду Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь па падтрымцы таленавітай моладзі.

15:25 –16:05

вялікая сцэна

Спектакль “Маленькая Ведьмочка” па матывах аповесці О. Пройслера.

Выконвае Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны музычна-драматычны тэатр “Гарадзенскі званочак” ДУ “Гродзенскі гарадскі центр культуры”.

Мастацкі кіраўнік – Сафронава Ганна Уладзіміраўна.

16:15

малая сцэна

“Асаблівасці работы з дзіцячым музычна-драматычным калектывам”.

Сафронава Г.У. – рэжысер і харэограф Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь узорнага музычна драматычнага тэатра “Гарадзенскі званочак” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

Цямчык Т.Г. – педагог па вакалу Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь узорнага музычна драматычнага тэатра “Гарадзенскі званочак” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

17:00

вялікая сцэна

Узнагароджанне пераможцаў фестывалю.

Закрыццё фестывалю.

Текст: РедакцияРедакция
Поделиться
0Комментарии
Авторизоваться